Sjećate se vremena kada ste se prvi put posvetili novom planu vježbanja i kada su vaš entuzijazam i motivacija bili na maksimanlnom nivou? Ali onda, nakon nekoliko sedmica ili mjeseci, počnete primjećivati da sve češće naručujete brzu hranu. Ili recimo uprkos “teškom raskidu” sa šećerom, sve češće se nađete u situaciji kako jedete sladoled stojeći ispred frižidera. A tek one jutarnje vežbe – treninzi? Sve rjeđe, ili nikako… Ukratko: izgubili ste motivaciju da vježbate i to vas sprečava da postignete svoje ciljeve, bilo da se radi o gubitku kilograma, prelasku na zdraviju ishranu ili izgradnji snage i oblikovanju tijela.
Pratite i druge stvari, osim vaše tjelesne težine! Promjena životnog stila utiče i na vaše mentalno i emocionalno zdravlje. Da li ste primijetili povećan nivo samopouzdanja ili manji osjećaj anksioznosti nakon vježbanja. Da li ste primijetili promjene u snu? Cjelokupnoj energiji? Sigurni smo da redovnim treningom (ili zdravom ishranom) osjetite sve navedene benefite! Nije sve u težini!
FITBOOSTER24
To je veoma frustrirajuće, ali je i uobičajeno. Međutim, nije teško povratiti motivaciju za vježbanje – čak i ako ste je izgubili. Ove jednostavne strategije pomoći će vam da nađete vremena za vježbanje čak i kada to stvarno ne želite..
Vratite se u prošlost i podsjetite se na postavljeni cilj
Izgubili ste motivaciju? U podsvijesti razmišljate zašto ste uopće počeli vježbati?
Razmotrite malo to „zašto“ Šta vas je inicijalno inspirisalo za trening i šta (ili zašto) ste postavili kao konačni cilj. Nemojte se plašiti da provedete neko vrijeme vodeći dnevnik i zaista razmišljajući o tome šta želite da dobijete gubitkom kilograma. Ovaj prvi korak (ponavljanje inicijalnih odluka) će vjerovatno izazvati ponovno uzbuđenje i vraćanje na “put”!
Kratkoročni ciljevi vam uvijek moraju biti pred očima
Imati cilj koji se čini dalek, ponekada može biti zastrašujuće ili čak neostvarivo. Izbjegnite ovu “mentalnu klopku”, podijelite cilj na manje, kratkoročne ciljeve. Na primjer, ako vam je konačni cilj izgubiti 10kg, fokusirajte se na mini ciljeve – gubitak 1kg sedmično (ili u dvije sedmice) i nastavite s tim dok ne postignete svoj dugoročni cilj. U međuvremenu, ispunjavanjem tih kratkoročnih ciljeva, ćete ostati motivisani! Pohvalite sami sebe i odajte si zasluge za svaki ispunjeni mini cilj. Primjer: za to koliko vam odjeća bolje stoji ili za poboljšanje vašeg opšteg osjećaja – zdravlja.
Sedmično vaganje
Istina, težina nije sve – ali mogla bi vam pomoći da ostanete na pravom putu. Studija koja je sprovedena na Univerzitetu Minnesota – Twin Cities (u kojoj je učestvovalo 3.026 odraslih osoba) je pokazala da su ispitanici koji su se češće vagali izgubili više kilograma u periodu od dvije godine. Naravno, ne preporučujemo svakodnevno vaganje jer može biti kontraproduktivno, ali jednom sedmično je svakako preporuka
Pratite i druge stvari osim svoje težine
Promjena životnog stila utiče i na vaše mentalno i emocionalno zdravlje. Da li ste primijetili povećan nivo samopouzdanja ili manji osjećaj anksioznosti nakon vježbanja. Ako jeste, zabilježite u svom dnevniku! Da li ste primijetili promjene u snu? Cjelokupnoj energiji? Sigurni smo da redovnim treningom (ili zdravom ishranom) osjetite sve navedene benefite! Nije sve u težini!
Misli pozitivno
Prema studiji Škole za sport i vježbu na Tehnološkom institutu Waikato (Wintec) na Novom Zelandu, samo pozitivan fokus na vježbu i pravilno izvođenje vježbe može povećati vašu mišićnu snagu za 8-12%. Mentalna priprema pomaže da se aktiviraju dodatne motoričke jedinice te na taj način iz svojih mišićnih vlakana možete izvući maksimum.
Fokusirajte se na formu
Nemogućnost progresivnog napretka (povećanje broja ponavljanja) pri istoj težini može biti frustrirajuća, obeshrabrujuća i potpuno ubiti vašu motivaciju za vježbanje. Smanjenje težine ili opterećenja za 10% (za posljednjih nekoliko ponavljanja) može dugoročno pomoći u poboljšanju vaše ukupne forme. Zapamtite, što je veći napor, to će biti veća reakcija (otpor) vašeg tijela, ali ne odustajte od ciljanog broja ponavljanja pa čak i ako to znači smanjenje težine u posljenjih nekoliko ponavljanja. Naravno, uvijek se možete prebaciti i na drop-set treninge ukoliko vam više odgovaraju!
Trčanje – fokusirajte se na svoju okolinu
Motivacija za trčanje je posebno prolazna. Kada pokušavate da prođete tu prvu “ekstra milju”, preusmjerite pažnju na stvari oko sebe i okolinu. Možda ćete usporiti tempo, ali to će vam pomoći da nastavite i “preskočite” mentalnu barijeru.
Trčanje – “Zavadi pa vlada” model
Podijelite planiranu distancu na dijelove za hodanje i dijelove za trčanje. Primjer: Trčite 1km, hodajte 0,5km i nastavite sa trčanjem još 1km. Kada vidite da napredujete, produžite dionicu trčanja i smanjite dionicu hodanja. Ukoliko ovo “podešavanje” budete radili često i kontinuirano, vaš konačni cilj (primjer: trečanje 2,5km) će biti dostignut.
Btw. ovaj trik je svakako povezan sa kratkoročnim ciljevima o kojima smo govorili u dijelu br. 2
Počnite sa teškim stvarima
Još jedan prijedlog za motivaciju i lakše savladavanje vježbi (treninga) je da radite napornije vježbe na početku treninga. Kraj treninga posvetite vježbama nižeg intenziteta. Iznenadit ćete se koliko će vam ovaj jednostavan trik pomoći u savladavanju cijelog treninga.
Trenirajte u paru
Ne morate sve sami. Trening u paru daje niz takmičarskih i motivacionih prednosti. Možete bodriti jedni druge, pomagati u zahtjevnim vježbama, razgovarati o iskustvima pa čak ući i u takmičarski dio treninga…