Kao i većina ljudi, vjerovatno ste se borili ignorisati taj glas u svojoj glavi. Glas koji vas je pokušavao uvjeriti da niste dovoljno dobri ili da nećete moći ostvariti svoje ciljeve, te se uzaludno i trudite. Kada vam negativne misli preuzmu kontrolu, možete ih zaustaviti ili prekinuti nekim korisnim strategijama koje ćemo vam objasniti u nastavku. Za početak, nešto više o negativnim mislima i zašto se dešavaju.
Šta su to negativne misli?
Negativne misli mogu imati različite oblike u različitim situacijama. Možda trenirate za sportsko natjecanje ili se pokušavate držati zdravog plana ishrane? Ponekad će iščekivanje velikog sportskog događaja (ili rezultata novog plana ishrane) uzrokovati da se u vas uvuče sumnja i možda ćete pomisliti da ne zaslužujete to, da niste dovoljno dobri ili da se za vas ne može dogoditi dobar ishod bez obzira koliko se trudili.
Prema studiji američke udruge psihologa, negativne misli uključuju unutrašnjni dijalog koji pojačava negativna uvjerenja, stavove i strahove. Ovaj dijalog može utjecati na vaše misli, osjećaje i reakcije, što u konačnici može utjecati na vašu motivaciju i učinak.
Negativne misli kreira vaš je mozak koji zapravo razmatra svaki mogući opasan ili rizičan ishod vaše aktivnosti. To je instinkt koji je kroz istoriju zapravo pomagao ljudima da prežive u svijetu punom opasnosti.
Kako zaustaviti ili “preokrenuti” negativne misli?
Sportski psiholozi koriste posebne taktike za preoblikovanje negativnih misli, koristeći ih kao motivacijski alat. Evo i kako.
#1 Prepoznavanje i svijest
Prvi korak u “kroćenju” negativnih misli ili njihovom konstruktivnom korištenju je prepoznavanje i svijest o tome kada se pojave. Morate biti svjesni neželjenih misli da biste napravili promjene!
Da biste to učinili, možete pokušati zapisati beskorisne misli – kada i zašto su se pojavile. Pokušajte biti neutralni i istiniti kada bilježite svoje misli. To može biti nešto poput “Nisam dovoljno jaka za ove treninge” ili “prošle sedmice se nisam u potpunosti pridržavala novog plana ishrane, pa ću vjerojatno opet zabrljati…”
Zapišite misao i što ste tada uradili. Vođenje dnevnika je savršen način da steknete jasnu sliku o tome koliko često dolazi do negativnih misli i šta su najčešći “razlozi”.
#2 Negativne misli možemo pretvoriti u motivaciju
Nike realno da uvijek pokušamo izbjeći negativne misli. Ako, i kada se pojave, možete osjetiti dodatni pritisak i tjeskobu pokušavajući da ih potisnete ili zanemarite. Ali potpuno izbjegavanje nije korisno niti potrebno. Međutim, razdvajanje negativnih misli od relanih činjenica može biti od ogromne pomoći. Promjena negativnog “govora” o sebi nije uvijek laka, stoga samo priznavanje da su to samo misli može biti vrlo moćno.
Ključ je u preoblikovanju! Preoblikovanje negativnih će vam povećati motivaciju. Kako? Umjesto da pokušavate izbjeći ili zamijeniti negativnu misao, možete prihvatiti tu misao i pored nje dodati izjavu – IZAZOV!
- Primjer 1:
“osjećam da su mi noge slabe” → “ali to je samo trenutni osjećaj, imam snage za današnji izazov!“ - Primjer 2:
“zadnji put sam zabrljala” → “i zabrljat ću vjerovatno opet, ali zbog toga neću odustati!“ - Primjer 3:
“nemam volje danas” → “FUCK YOU! – mogu i bez volje danas!”
#3 Obrnuta lista
Obrnuta lista (nabrajanje) uključuje stvaranje suprotne ili obrnute misli kako bi se zamijenio negativan govor o sebi. Kao i preoblikovanje, obrnuta lista nudi suprotan pogled na uobičajene negativne misli. Međutim, obrnutom listom nastojite potpuno zamijeniti negativan govor o sebi.
Ova strategija može biti korisna ako se negativnim mislima ne može tako lako dodati izjava izazova iz prethodnog odjeljka. Također se možete pripremiti unaprijed, koristeći svoj popis uobičajenih negativnih misli. Za svaku negativnu misao napišite suprotnu – pozitivnu misao. Kad se negativna misao ponovno pojavi – poništite je pozitivnom verzijom. Od velike pomoći može biti da pozitivnu “kontra” misao kažete naglas.
#4 Zaustavljanje negativnih misli
Da biste vježbali zaustavljanje misli, upotrijebit ćete znakovnu riječ da odmah odgovorite na neželjene negativne misli. Riječ može biti ista svaki put i može biti jednostavna kao što je “STOP!” ili “FUCK YOU!” 🙂
Ideja zaustavljanja misli je prekinuti obrasce ponavljajućeg negativnog “samogovora”. To je dugo korištena metoda u kognitivno-bihevioralnoj terapiji, i učinkovita je kod svakoga i u svakoj situaciji.