Kao i svaki oblik vježbanja, dobra šetnja zahtijeva odgovarajuće “gorivo”. Kada je riječ o nutrijentima koji su vam potrebni za vježbanje hodanja, stručnjaci za ishranu preporučuju ishranu malo drugačiju od one koju biste koristili npr. za trčanje ili drugi trening većeg intenziteta.
Koliko treba da jedete prije treninga hodanja?
Kao i kod svakog treninga, tako i kod ovog, pravilna priprema i oporavak nakon treninga, u velikoj mjeri ovisi o intenzitetu aktivnosti. Za sporu i kratku šetnju, vjerovatno vam neće trebati puno dodatnog goriva osim uobičajenih obroka i grickalica. S druge strane, za intenzivnije treninge hodanja se ipak morate malo bolje pripremiti!
Za duže – “snažnije” šetnje, važno je planirati uravnotežen obrok 90 minuta prije treninga. Tajming će omogućiti da se hrana koju konzumirate probavi i pretvori u energiju. Ako niste jeli u tom vremenskom okviru, a namjeravate krenuti, preporučujemo da prije odlaska uzmete malu užinu na bazi ugljikohidrata – poput voća.
Hidratacija je takođe ključna
Jednako važno (kao i to što jedete prije hodanja) je ono što pijete. Na kraju krajeva, održavanje optimalnog nivoa hidratacije pomaže vašem tijelu da obavlja u osnovi sve svoje osnovne funkcije, kao i da spriječi glavobolje, zatvor, umor i promjene raspoloženja.
Mnogi faktori utiču na količinu vode koja vam je potrebna, uključujući vaše godine, nivo aktivnosti i sveukupno zdravlje, ali opšte preporuke za dnevni unos tečnosti su 2,2l za žene i 2,9l za muškarce. Ako intenzivno vježbate, ove preporuke su nešto veće, obzirom da će se dio tečnosti gubiti kroz znojenje.
Sve u svemu, trebali biste slušati znakove (žeđi) vašeg tijela i piti prije, za vrijeme i nakon treninga. Ne zaboravite ponijeti flašicu s vodom kako biste izbjegli dehidraciju ukoliko je trening naporniji (ili ukoliko su vremenski uslovi teži – vrućina ili sparno vrijeme). I btw. nema potrebe za sportskim pićima – voda će vam sasvim dobro nadoknaditi tečnost.
Smoothie – konačno
Ako tražite brzu i zdravu užinu ili mali obrok koji ćete pripremiti prije šetnje, smoothie je idealna i lako probavljiva stvar. U ovom slučaju, sastojci za smoothie su banane, grčki jogurt i puter od orašastih plodova (kikiriki, bademi i sl.). Jednostavno izblendajte smrznutu bananu (složeni ugljikohidrati), šolju grčkog jogurta (proteini) i supenu kašiku putera od orašastih plodova (zdrave masnoće + dodatni proteini).
Ukoliko želite sami pripremiti svoj idealni smoothie, imajte na umu da je potrebno uključiti sva tri makronutrijenta – ugljikohidrate, proteine i masti (kako biste postigli uravnotežen obrok).