U 2021. postoji najmanje 2.021 način da se oznojite. Bilo da obujete svoje rolere, vrtite hula-hop ili samo izađete u običnu šetnju, tjelesna aktivnost podstiče važne fizičke (i psihološke) promjene. Ali kada su u pitanju najbolji treninzi za zdravlje srca, Michael Weinrauch, MD, kardiolog sa sjedištem u New Jerseyju, kaže da su tri vrste treninga najvažnije.
Potrebno je naglasiti da je čak i malo redovnog vježbanja (treninga) veoma korisna, kao što je brzo hodanje. Međutim, što više možete “zaokružiti-upotpuniti” svoj trening, tim bolje. Ako imate nekoliko slobodnog vremena za vježbanje svake sedmice, preporučuje se aerobik aktivnost, trening snage, te trening mobilnosti / fleksibilnosti.
3 najbolja treninga za zdravo srce
#1 Aerobna aktivnost
Za zdravlje vašeg srca, cilj je da treningom pojačate (ubrzate) što u konačnici implicira da će vam srce brže kucati. To se inače naziva aerobna aktivnost. Kombinacija umjerenog i snažnog intenziteta fizičke aktivnosti najbolji je način da se to postigne. Predložene aktivnosti su hodanje, brzo hodanje, lagano trčanje i sl. Osim što na ovaj način jačate vaše srce i smanjujete rizik od kardiovaskularnih bolesti, aerobna aktivnost također pomaže poboljšanju kognitivnih funkcija, aktiviranju imunološkog sistema i poboljšanju raspoloženja. Odlične stvari, zar ne?
#2 Trening snage
Smjernice američke vlade navode da bi sve odrasle osobe trebale izvoditi vježbe snage za sve glavne mišićne grupe najmanje dva dana u sedmici. Ovo posebno važno za starije osobe jer trening snage može povećati gustinu kostiju i smanjiti rizike preloma. Redovni trening snage utječe na povećanja čiste mišićne mase i smanjenja taloženja masnih naslaga na tijelu. Takođe se pokazalo da snižava krvni pritisak.
#3 Fleksibilnost i mobilnost
Fleksibilnost i mobilnost su od vitalnog značaja za zdravlje srca. (Napomena: Fleksibilnost se odnosi na sposobnost mišića da se istegnu, dok se mobilnost odnosi na to da li zglob može ili ne može postići svoj puni opseg pokreta/rotacije). Vježbe istezanja, fleksibilnosti i mobilnosti pomažu u prevenciji “iznenadnih” ozljeda, pomažu u sprječavanju gubitka ravnoteže (padova) i održavanju pokretljivosti kod starijih osoba. Drugim riječima, fleksibilnost i mobilnost vam omogućavaju da nastavite da radite sve druge stvari koje volite (i opustite svoj nervni sistem u tom procesu – jer ste spremni za sve!).