Nedostaje vam motivacija da se pokrenete? Možda razmišljate o treningu na potpuno pogrešan način. To je zato što vježbanje treba da bude nagrada – a mi smo postali uvjetovani da na to veoma često gledamo kao na kaznu. U stvari, jedan od najboljih načina da se izgradi dugoročna motivacija je učenje kako da prestanete da se opterećujete svim stvarima koje su tipično povezane sa treningom (ili kontrolom tjelesne težine, prevencijom bolesti, snagom i izdržljivošću itd.). Pretvaranje treninga (ili bilo kakve fizičke ili psihičke aktivnosti) u zabavu je ključ.
Ne ograničavajte svoju fizičku aktivnost samo na teretanu
Vaš trening ne mora da se odvija u teretani. Fizička aktivnost se može pojaviti i odvijati u okviru vašeg svakodnevnog života. To je ponekad i najbolji način da fizička aktivnost postane navika! Pogledajte svoj svakodnevni život i otkrijte gdje je skriveno kretanje. Najbolji primjer je i najjednostavniji – izbacite prečice iy vašeg svakodnevnog kretanja – izaberite najdužu udaljenost do bilo kojeg mjesta (naravno mjesta do kojeg trebate prepješačiti). Dajemo vam još jedan jednostavan primjer – odveli ste dijete na trening. Nemojte sjediti u kafiću (uz vaš mobitel ili gazirani napitak) i čekati da se trening završi – prošetajte po kvartu ili istrčite neku distancu u obližnjem parku! Uvijek se može pronaći način za dodatnu fizičku aktivnost koja nike samo vezana za teretanu. Probajte!
Tretirajte trening kao poklon
Vježbanje ne bi trebalo da izgleda kao nešto što ste primorani da radite. Promijenite način razmišljanja. Pokušajte vizualizirati vježbu kao dar svom tijelu, umjesto kao teret. Trebate dokaz? Ne osjećate li se srećni i ponosni nakon dobrog treninga? Taj osjećaj je poklon koji dajete sebi i svom tijelu. Zapamtite to i razmišljajte uvijek na ovaj način!
Postavite ciljeve učenja
Postoje dvije različite vrste ciljeva: ciljevi učinka (kao što je vježbanje pet puta sedmično da biste izgubili 7 kg) i ciljevi učenja (otkrivanje kako da dosljedno ostanete u formi za cijeli život). Većina nas postavlja ciljeve učinka, posebno kada razmišljamo o vježbanju i gubitku težine.
Istraživanja u oblasti obrazovanja su pokazala da su ciljevi učenja više motivacijski. Kada je naš cilj da učimo, mi smo prirodno znatiželjni i zainteresirani i želimo obratiti pažnju kada se pojave izazovi. Ovaj pristup vas dugoročno drži zainteresiranima – sve dok uvijek postoji nešto novo za naučit. S druge strane, snaga volje opada nakon što ispunite cilj učinka, kao što je gubitak 7 kg.
Fokusirajte se na “onaj osjećaj” nakon treninga
Vaša svakodnevna odluka da vježbate (ili ne) je vjerovatno emocionalna, a ne logična. Svakodnevno donošenje odluka proizilazi iz vašeg emocionalnog sistema. Izgovore poput “Preumoran sam! Jednostavno mi se ne da! Radije bih spavao!” – IGNORIŠITE! To su emocionalne reakcije zasnovane na trenutnim osjećajima, dok je logično donošenje odluka usmjereno na budući ishod. Zato uključite u svoju logičku stranu i fokusirajte se na to kako ćete se dobro osjećati odmah nakon što završite s treningom. Evo jedan primjer: emocionalna strana – “Umorna sam i spava mi s (dobro mi je sada – trenutno osjećanje); Logična strana – “Ipak idem na trening jer želim obući bikini sljedećeg mjeseca!” (razmišljanje usmjereno na budući ishod). S vremenom ćete se toliko naviknuti da o vježbanju razmišljate kao o nečemu zbog čega se osjećate dobro, da o tome više nećete razmišljati kao o “poslu”.