O svom tijelu možete naučiti mnogo – na osnovu otkucaja srca. Jeste li se ikada utrkivali da uhvatite autobus ili voz i uspjeli? Ako jeste, svaki put se srušite se u sjedalo s velikim olakšanjem i osjećam kako vam otkucaji srca udaraju kao grom u grlu. Svačije srce je različito, ponekad se usporava ili ubrzava, a gdje i kada se odmara zavisi od mnogo faktora. Ako tražite načine da pomognete svom srcu da još bolje radi svoj posao, studija European Heart Journal iz 2020. kaže da samo 17 minuta snažnog i aktivnog hodanja može poboljšati vašu kardiorespiratornu kondiciju.
Kardiorespiratorna izdržljivost – kondicija je kapacitet srca i pluća da isporuče kiseonik tjelesnim mišićima i organima tokom fizičke aktivnosti. Viši nivoi kardiorespiratorne kondicije je povezan sa sposobnošću izvođenja vježbi ili treninga većeg intenziteta. Štaviše, visoka kardiorespiratorna kondicija povezana je sa nižim kardiovaskularnim mortalitetom – tako da je to moćan pokazatelj za procjenu vašeg zdravlja i dugovječnosti.
Kardiorespiratorna kondicija osobe mjeri se procjenom njenog “maksimalnog unosa kisika” ili VO2 max. Kako bi izmjerili i analizirali ovaj faktor, dokrori su radili testove – kardiopulmonalne vježbe (CPET) i mjerili snagu i kapacitet pluća učesnika tokom i nakon vježbanja vožnje bicikla.
Istraživanje – studija je spriovedena na 2.000 osoba u dobi od 45 do 63 godine i otkrivano je da su svakim danom, uz umjerenu do snažnu fizičku aktivnost (poput brzog hodanja ili džogiranja) u trajanju od 17 minuta, ispitanici povećali svoj maksimalni nivo unosa kisika za punih 5%. Istraživanje je također pokazalo da bi se isti rezultati mogli postići hodanjem laganim tempom u trajanju od 54 minuta.
Dakle, ako želite da poboljšate svoju kardiorespiratornu kondiciju, prošetate brzim tempom po susjedstvu ili odradite dugu laganu šetnju s prijateljem. I imajte na umu: ako niste tip osobe koja voli brzo hodanje ili džogiranje, vožnja na sobnom biciklu također može “obaviti posao”.