Za početak, postoje čvrsti argumenti za vježbanje s prehladom. Pokreti tijela i fizička aktivnost zapravo mogu ojačati vaš imunološki sistem, naravno u zavisnosti od toga koliko ste bolesni. Ali, imajte na umu da postoji delikatna ravnoteža između vaše sposobnosti da se bavite fizičkom aktivnošću i sposobnosti vašeg imunološkog sustava da se bori protiv infekcije.
Iako dio naše energije (kada smo bolesni) odlazi na borbu uzročnika, bilo da je to virus ili bakterija, ne postoji čvrsto i brzo pravilo koje kaže da ne možete uopšte vježbati.
Kako prehlade utiče na sposobnost vježbanja?
Prehlada obično ima široku paletu simptoma i svi oni malo drugačije utječu na vašu sposobnost vježbanja. Međutim, činjenica je da se kod svih vrsta prehlada vaše tijelo maksimalno (i ubrzano) pokušava boriti s njom, ostavljajući vas pritom umornim. To može značiti manju mišićnu snagu i izdržljivost, što rezultira time da se tokom vježbanja osjećate iscrpljeno i umorno mnogo brže nego inače.
Na primjer, ako imate groznicu, to može utjecati na sposobnost vašeg tijela da samostalno reguliše temperaturu, uzrokujući da se pregrijete u veoma kratkom vremanskom periodu od početka treninga.
Pomaže li vježbanje u borbi protiv prehlade?
Pa i ne baš… Lagana vježba može s vremenom pomoći u jačanju vašeg imunološkog sistema ali ne postoje istraživanja koja bi pokazala da vježbanje dok ste prehlađeni zapravo skraćuje trajanje prehlade.
Ipak, fitness vam može pomoći da se osjećate bolje. Vježbanjem se oslobađa mnogo hormona zbog kojih se možete osjećati sjajno, nezavisno o prehladi koju imate. Ipak, imajte na umu da pretjerivanjem možete pogoršati stvari.
Pretjerano vježbanje u toku prehlade može vašem tijelu otežati borbu protiv iste i u konačnici produžiti trajanje prehlade. Posebno je bitno naglasiti da se ne preporučuje vježbanje ili fizička aktivnost koja će vas preznojavati, jer time dehidrirate organizam a hidratacija je jedna od najbitnijih stvari za brži oporavak.
Dakle, kada možete vježbati s prehladom?
Ako ste prehlađeni i želite vježbati, slijedite “pravilo vrata”.
Ako su svi vaši simptomi iznad vrata, možete slobodno vježbati. Ali ako imate simptome ispod vrata, onda ne biste trebali vježbati. Prema ovom pravilu, možete vježbati sa sljedećim simptomima:
- Curenje nosa
- Začepljenost nosa
- Grlobolja
Nemojte vježbati ako imate bilo koji od ovih simptoma:
- Kašalj
- Nedostatak daha i ubrzano disanje
- Bolovi u tijelu
- Temperatura