Pored toga što ima sve odgovarajuće licence i iskustvo za vođenje treninga, trener bi trebao podržavati, motivirati i iskreno brinuti o svakom klijentu te stvoriti prijatno okruženje u kojem će klijent (vi) uživati.
Ne objašnjava zašto je vježba korisna
Potražite trenera koji može objasniti koje mišiće ciljamo svakom vježbom i u kom smislu je to korisno za vas. Na primjer: “Radimo ovo deadlift da bismo ojačali vaše mišiće zadnje lože (poleđina vaših butina) i gluteus, tako da ćete biti jači kada podižete teške predmete sa poda.” Ovakav pristup i objašnjenja, će vam pomoći da se fokusirate na ciljane mišiće, što je jedna od najbitnijih stvari kod svake vježbe – fokus i mind-connection sa vašim mišićem koji ciljate.
Ne komuniciraju sa vama prije i nakon treninga
Tražite fitnes trenera koji brine o vama! Dobar fitnes trener će uložiti napor da komunicira sa vama i van treninga. Evo zašto je ovo važno: Ako ste novi član fitnes kluba ili teretane, može vam se lako desiti da osjećate izgubljeno ili zastrašeno, ali posao trenera je da vam pomogne da se pripremite za trenings. Također, dobra praksa je razgovarati s trenerom prije treninga ako imate bilo kakvu povredu ili nedoumicu, kako biste saznali postoje li vježbe koje biste trebali izbjegavati.
Dobar trener se mora staviti na raspolaganje kako bi razmotrio sva vaša pitanja ili nedoumice i dao vam brzi pregled i objašnjenje treninga. Dobri treneri često traže feedback o tome u kojim vježbama ste najviše uživali.
Ne kreću se i ne komuniciraju aktivno sa vama ili vašom grupom
Angažman i komunikacija sa vama (ili vašom grupom) tokom treninga je takođe veoma važan faktor. Dakle, ako instruktor stoji u prostoriji, ne obilazi vas ili grupu, ne komunicira i na usmjerava vas u toku izvođenja vježbi – to je problem!. Interakcija sa ekipom je veoma važna! Trener mora aktivno podučavati, pratiti, usmjeravati jer smo u konačnici svi različiti. Nekom (ili nekada) je potrebno povećati intenzitet-energiju a nekome (ili nekada) smanjiti. Pozitivna interakcija je ključ samopouzdanja i motivacije – “odličan čučanj!” ili ohrabrenje “nastavite, to je to!. Ovo čini veliku razliku i ogroman uspijeh.
Izdvajaju ljude po lošoj formi
Trener mora poboljšati vašu formu-kondiciju. Nije cool ako nekoga osramote pred cijelom grupom. To stvara veoma loš osjećaj kod novih polaznika i najčešće se osjećaju neprijatno ili posramljeno …i verovatno se nikada više neće vratiti na taj trening. U ovakvim slučajevima dobar trener komunicira direktno i diskretno, te vas na taj način podržava i upućuje u problem koji je primijetio (kondicija, pokret, disanje ili bilo što drugo).
Ne daju modifikacije tokom časa
Loš titnes trener ne daje savjete o tome kako modificirati vježbe kako bi se osigurao pravi (a pri tome siguran) pokret ili izazov. Na treninzima su polaznici na različitim nivoima kondicije i znanja. Potražite instruktore koji daju prioritet sigurnosti i daju vam opcije da pojednostavite vježbu kako biste je olakšali, ukoliko vam je previše zahtijevna (naravno važi i u obrnutom slučaju). Na primjer, trener može reći: “ako vam je ova vježba preteška, pokušajte s ovom” ili “ako je ovo prelako, pokušajte s ovom vježbom”.
Pretjerano vas “guraju” do maksimuma tokom svake vježbe
U idealnom slučaju, dobar fitnes trener će vas “gurati” tokom treninga, ali nekad to postane problem. Ako se forsirate (ili vas trener forsira) uz parolu “NO PAIN – NO GAIN”, rizikujete ozljedu. Za neke (jake i iskusne polaznike) je ovaj metod koristan, ali ipak nike za sve.
Tražite fitnes trenera kojem je prioritet efikasan trening. To znači da vas ohrabruju da izazovete sami sebe tokom treninga, ali pri tome daju prioritet formi i pravilnom radu, i pri tome daju modifikacije kada je to potrebno te vas podstiču da “slušate” svoje tijelo.
Ne daju vam periode odmora
Trener mora uključivati “periode odmora” tokom treninga jer je to od vitalnog značaja za vaše tijelo. Tempirane pauze između serija štite vaše mišiće od potencijalnih ozljeda i pri tome doprinose motivaciji. Na primjer: “još jedna serija pa ćemo se odmoriti” ili “odradit ćemo tri serije, a zatim napraviti pauzu za vodu”.