Ishrana ili grickanje neposredno prije spavanja (pored toga što je savršen recept za debljanje i loš san), može ozbiljno narušiti vaše zdravlje (tačnije oštetiti tkivo u grlu i jednjaku). Nema sumnje da ste upoznati sa refluksom kiseline – koji se javlja kada se probavni sokovi vraćaju u grlo i izazivaju peckanje – ali postoji i nešto što se zove „tihi refluks“, što se razlikuje od uobičajene žgaravice. Ima iste uzroke, ali bez uobičajenih simptoma.
Umjesto probavne smetnje, oboljeli imaju upalu grla, hronični kašalj i otežano gutanje. Gotovo 50 posto Amerikanaca ima tihi refluks – i ne znaju to, poručuje Jamie Koufman, MD, koja proučava i liječi ove zdravstvene probleme već 30 godina.
„Daleko najveći faktor rizika je vrijeme kada ljudi večeraju“, kaže Koufman. Ona preporučuje večeru najkasnije tri sata prije spavanja. Ali čak i ako se pridržavate tog pravila, imajte na umu da kasne užine ili grickalice nakon večere mogu imati isti – poguban učinak. Ukoliko iz nekih razloga ipak kršite ova pravila, u nastavku vam pojašnjavamo osam namirnica koje nikako ne smijete konzumirati.
Alkohol
Opušta “ventile” (sfinkter – mišić – zatvarač jednjaka) koji povezuju želudac i jednjak. Kada se to dogodi, vaše tijelo nije u stanju zadržati hranu tamo gdje joj je mjesto. “Ako pijete alkohol neposredno prije spavanja, po pravilu izazivate refluks,” kaže Koufman.
Soda – gazirana pića
Gazirana pića su zapravo kiselija od svega što se nalazi u prirodi, kaže Koufman. Kiselina oštećuje vaše “ventile”. Osim toga, karbonizacija povećava pritisak u želucu.
Čokolada
Određeni vrste čokolada su bogate mastima – koje opuštaju i ventile – a sadrže kofein i manje poznati stimulans zvan teobromin, što čokoladu u suštini čini trostrukim neprijateljem.
Sir
To je još jedna masna hrana, ali ako joj se morate “prepustiti”, tvrde varijante kao što su parmezan i švajcarski sir imaju manji efekat refluksa od mekših vrsta kao što su feta i mocarela – Da, to znači da nema pice 🙂
Orašasti plodovi
Kada je u pitanju refluks, mast je mast, bilo da je zasićena ili nezasićena. Dakle, uprkos činjenici da su orašasti plodovi veoma zdravi i bogati nutrijentima, treba ih izbjegavati prije spavanja. Indijski orasi, orasi, makadamija i kikiriki su najgori, kaže Koufman, dok pistacije i bademi i nisu baš toliko štetni.
Citrusi
Citrusi su također veoma kiseli. Čaša soka od narandže ili zelena jabuka bogu biti vaš najgori izbor.
Kafa
Ne samo da je inherentno kisela, već i kofein koji se nalazi u kafi stvara dodatnu kiselinu.
Dakle, koje su opcije preostale ukoliko se ne možemo izboriti sa “malim noćnim zalogajima? Koufman predlaže sve što ima malo kiseline, kao što su banane, činija žitarica sa niskim sadržajem šećera i mlijeka sa niskim sadržajem masnoće ili pak čaj od kamilice. „To je umirujuće“, kaže ona. “To te nekako napuni i pri tome smiri stomak.”