Bilo da se radi o TikTok-u, Instagram-u ili YouTube-u, postoji toliko savjeta o fitnesu da je teško znati šta je korisno, a šta glupost. “Savjeti” su uglavnom samo recept za veliki broj pregleda (i naravno profita osoba koje ih objavljuju) te veoma često nemaju uporište u stvarnosti.
Živimo u vremenu u kojem želimo postići rezultate – i želimo ih postići brzo. Ali ako zvuči previše dobro da bi bilo istinito, onda vjerovatno i nije istinito. Kada naiđete na savjete o fitnesu na društvenim mrežama, nakon toga napravite vlastito istraživanje kako biste vidjeli ima li istine u tvrdnji i/ili osobi koja daje izjavu, tj. jesu li oni certificirani instruktori ili samo entuzijasti s puno sljedbenika i sjajnom odjećom za vježbanje?
Isto tako može biti i sa ljudima koji nude savjete o ishrani. Svaki influencer sebe smatra “stručnjakom” i može obećati rezultate ako jede ovo ili ono, obećavajući pri tome zagarantovane rezultate. Ali trebali biste potražiti savjet od registriranih nutricionista jer nutricionisti rijetko koriste takve tvrdnje – “zagarantovani rezultati”.
Kako bismo vam pomogli da svojoj fitnes rutini pristupite sa zdravim i realističnim očekivanjima, zamolili smo trenere i nutricioniste da nam komentiraju najčešče mitove koje su (ste) čuli.
Mit br. 1: Trebali biste intenzivno vježbati svaki dan
Da, važno je održavati aktivan način života, aktivno se kretati tokom dana, ali je jednako važno i odmoriti se i omogućiti mišićima da se oporave od intenzivnijih treninga. Trebalo bi da imate minimalno jedan dan odmora (oporavka). Odmor prvenstveno uključuje san. To je veliki dio vašeg oporavka. Samo u snu se vaše tijelo u potpunosti odmara.
Ako se budite u sitne sate ili ostajete budni do kasno u noć – da biste se na neki način uklopili svoj trening u taj dan, možda bilo mudro da preispitate svoju rutinu ili raspored dana, i nađete načine za kompromis. Na primjer, umjesto da vježbate sat vremena, možete spavati dodatnih 30 minuta i vježbati 30 minuta. Slušajte svoje tijelo. Morate biti odmorni da biste radili optimalno.
Mit br. 2: Duži trening je bolji trening
Ako govorimo o dužini treninga, lako je pomisliti da je trening bolji ako provedete više vremena u teretani. Međutim, manje je ponekad više. Sve se zaista svodi na to kako trenirate i šta ciljate vašim treningom. Ukoliko odradite zaista intenzivan i efikasan HIIT trening (u trajanju od 30-40 minuta), to može biti efikasnije i bolje od dva sata dizanja tegova ili umjerenog kardio treninga u teretani.
Mit br. 3: Morate jesti u roku od 30 minuta nakon treninga
Iako se stručnjaci slažu da je važno jesti što prije nakon treninga, nije smak svijeta ako propustite period od 30 minuta.
“Dopuna goriva” je važna. Vaše tijelo je zaista ranjivo i upija hranljive sastojke poput sunđera. Obrok u roku od 30 minuta je idealan, ali ništa nećete izgubiti ni ako jedete 30 do 90 minuta nakon treninga”.
Ključno je jesti mješavinu ugljikohidrata i proteina kako biste pomogli u sintezi mišićnih proteina i spriječili razgradnju mišića. Preporučuje se unos 15-25 grama proteina u roku od sat vremena nakon treninga. Neki od jednostavnijih obroka nakon treninga, koji će vam pomoći nakon treninga su grčki jogurt, sendvič sa jajima ili ćuretinom, voćni i proteinski smoothie ili piletina na žaru.
Mit br. 4: Treningom snage ćete mnogo povećati masu
Strah od povećanja mišićne mase jedna je od najčešćih zabluda koje čujemo. Mnoge žene se plaše povećati težine (ili intenzitet) na treningu jer misle da će zbog toga povećati ukupnu masu tijela.
Naprotiv, umjerenim povećanjem težine ili intenziteta treninga ćete raditi na izgradnji mišića ali i sagorijevanju masti! Probajte HIIT treninge (intervalni trening visokog intenziteta), jer kombinuje kardio vježbe sa i treningom opterećenja.
Mit br. 5: Trebali biste raditi statičko istezanje prije i poslije treninga
Istina je istezanje prije i poslije treninga preporučljivo, ali postoji razlika u vrstama istezanja koje biste trebali raditi prije i poslije. Mnogi od nas se vjerovatno sećaju da su vam na časovima fizičkog vaspitanja govorili da dodirnete nožne prste pre nego što počnete trčati. Ispostavilo se da ove (ili slične) vrste statičkog istezanja prije treninga, zapravo može dovesti do više štete nego koristi.
Uvijek treba da radite statičko istezanje nakon vježbanja jer su vam mišići zagrijani. Ako istežete mišiće kada su hladni, oni mogu puknuti (da, dobro ste čuli – puknuti).
Umjesto toga, prije treninga trebate raditi dinamičko istezanje kako biste zagrijali mišiće. Pokreti poput laganog džogiranja, zamaha rukama, skakanja ili čučnjeva. Ovi pokreti istežu mišiće u stvarnim i dozvoljenim rasponima te olakšavaju pokretljivost istih tokom treninga.
Mit br. 6: Treba vam vrhunska teretana ili oprema da biste napredovali
Zdrav načina života ne mora biti tako skup! Ako tek počinjete svoje fitnes putovanje, preporučujemo pronalaženje načina da fitnes postane dio vašeg životnog stila – umjesto da ulažete u skupu i kompliciranu opremu. To može značiti više šetnje tokom dana, planinarenje ili vožnja biciklom. Također možete gledati besplatne treninge na YouTube-u ili se prijaviti za virtuelne časove vježbi (treninga) koje nude mnogi fitnes portali i/ili aplikacije. Osim toga, na internetu možete pronaći mnoštvo pristupačne opreme za vježbanje.