Prodorni bol u sljepoočnicama ili pulsirajući bol u čelu – svi smo patili od agonije glavobolje, a uzroci su brojni. Neki od nas imaju veću vjerovatnoću da ih dobiju tokom ili nakon vježbanja. U ovom članku ćemo identificirati 4 uobičajena uzroka glavobolje nakon vježbanja i reći vam kako ih liječiti ili spriječiti. Također ćemo vam objasniti može li vježbanje izazvati migrene.
#1 Loše držanje
Loše držanje, stres i loša forma kada vježbate mogu uzrokovati napetost, što može dovesti do glavobolje.
Prevencija glavobolje:
Provjerite ili povećajte svoju formu tokom treninga i obratite pažnju na držanje tokom dana. Pokušajte koristiti toplinu, masažu ili raditi vježbe za ublažavanje bolova u vratu kako biste opustili mišiće (ako vas zaboli glava nakon treninga).
#2 Dehidracija
Bilo da se radi o vježbanju ili jednostavnom nedostatku tekućine, dehidracija je jedan od najčešćih uzroka glavobolje.
Prevencija glavobolje:
Vodite računa da pijete dovoljno tokom dana. Možete uključiti i posebne sportske napitke koji vas održavaju hidratiziranim i osiguravaju vašem tijelu važne mikronutrijente.
#3 Nizak nivo šećera u krvi
Pored glavobolje nakon vježbanja takođe možete osjećati slabost, drhtanje, vrtoglavicu, a ponekad čak i mučninu. Ovi simptomi ukazuju na nizak nivo šećera u krvi te iscrpljene zalihe energije. Uvijek se pobrinite da vaše tijelo ima dovoljno energije za vježbanje.
Prevencija glavobolje:
Ako primijetite gore navedene simptome dok vježbate, trebali biste napraviti pauzu. Napunite se energijom i povećajte nivo šećera u krvi jedući više ugljikohidrata. Postoji i nekoliko namirnica koje mogu izazvati glavobolje i migrene ili ih pogoršati – obično su u kombinaciji s drugim uzrocima. Izbjegavajte ove potencijalne okidače glavobolje:
- alkohol (posebno vino ili pivo)
- čokolada
- kofein
- sir
- vještački zaslađivači
- konzervansi poput nitrata ili nitrita
#4 Glavobolje pri vježbanju
Glavobolje u toku fizičke aktivnosti nazivaju se glavobolje pri naporu ili vježbanju. Pojavljuju se kao pulsirajući bol nalik migreni po cijeloj glavi (bilateralne glavobolje) i traju između 5 minuta i 48 sati. Ekstremna glavobolja pri vježbanju također može uzrokovati povraćanje i probleme s vidom. Važno je ozbiljno shvatiti glavobolje uzrokovane vježbanjem.
Prevencija glavobolje:
Glavobolje pri vježbanju se često razvijaju ako preskočite zagrijavanje, ako je vaš trening previše naporan ili je jednostavno prevruće. Ovo se takođe može dogoditi i kada ste na velikim visinama, ili na iscrpnom planinarenju.
Jedan od načina da spriječite glavobolju pri vježbanju je smanjenje intenziteta vaših treninga na određeni period.
Može li vježbanje izazvati migrene?
Prije svega, istraživanje o povezanosti migrene i vježbanja još uvijek nije toliko opsežno ispitano da bi se u potpunosti tačno odgovorilo na ovo pitanje. Međutim, postoje studije koje pokazuju da je veća vjerovatnoća da će gore navedene glavobolje pri naporu i tenzijske glavobolje dovesti do migrene kod pojedinih osoba.
Dobra vijest: studije također pokazuju da redovno vježbanje može pomoći u prevenciji migrene ili barem smanjiti intenzitet boli. To je zahvaljujući endorfinu koji se proizvodi tokom fizičke aktivnosti
Zaključak:
Prije nego počnete vježbati, pobrinite se da ste dovoljno hidrirani i da su vam zalihe energije “pune”. Obratite pažnju na svoju formu i dobro držanje tokom vježbanja. Ako imate jaku glavobolju u kombinaciji sa vrtoglavicom, mučninom, drhtanjem i/ili povraćanjem, odmah napravite pauzu i obratite se svom ljekaru. Isto važi i za glavobolje koje traju nekoliko dana.