Koncept je prilično jednostavan: Dijeta 16:8 je dijeta u okviru koje jedete osam sati dnevno, a zatim “postite” ostatak dana. 16 sati dnevno bez hrane? Zvuči teško? Zapravo i nije toliko, vjerujte nam. Trebate li isprobati dijetu 16:8 – i što je najvažnije, hoće li vam stvarno pomoći da smršavite? Evo šta o tome kažu nutricionisti.
Šta je zapravo 16:8 dijeta?
Prilično je jednostavna i već smo objasnili osnovni princip u uvodu. Uglavnom, tokom 16-satnog “posta” ograničite se na crni čaj, kafu ili vodu. Zatim, sljedećih osam sati, možete jesti što god želite (nije potrebno brojanje kalorija). To je to! Jednostavno, zar ne?!
Šta sve možete jesti u okviru 16:8 dijete?
Iskreno, na dijeti 16:8 možete jesti što god želite. Kao dio plana ishrane nije potrebno brojanje kalorija ili makronutrijenata. Ipak, naša preporuka (za maksimalni efekat dijete) je da se vaši obroci sastoje od zdrave ravnoteže proteina, masti i ugljikohidrata.
Iako može biti primamljivo da se gostite kad prekinete post od 16 sati, trebali biste težiti da prvi obrok bude bogat proteinima (tvrdo kuhana jaja ili piletina). Ovakav prvi obrok nakon “posta” od 16 sati, će vas duže držati sitim a time izbjegavate nezdravo prejedanje u okviru 8 sati do slljedećeg ciklusa “posta”
Jedna od velikih prednosti dijete 16:8 (ukoliko zaista želite smršaviti) je što ćete u okviru ove dijete i 16:8 pravila izbjeći noćno prejedanje koje ima zaista ogroman utjecaj na tjelesnu težinu. “Post” će ukloniti tu prepreku – naravno, ukoliko se zaista PRIDRŽAVATE pravila 16:8 (čitaj: bez ponoćnih grickalica)!
Držanje osmočasovnog “prozora” za jelo tokom dana omogućuje vašem metabolizmu da radi kako bi trebao – punite se energijom u toku dana (kada ste najaktivniji) i prestajete jesti radi odmora i oporavka noću.
Također, “post” može dovesti vaše tijelo u stanje ketoze (a da zapravo i ne morate provoditi potpunu keto dijetu), što znači da vaše tijelo počinje sagorijevati mast za energiju umjesto ugljikohidrata. Nakon što vaše tijelo prođe kroz svoje zalihe glukoze i glikogena (odnosno šećere koje sagorijevate za energiju), ono se okreće sljedećem dostupnom izvoru goriva – masti iz vašeg tijela. Odlično, zar ne!?